Zmiany skóry w trakcie ciąży
W czasie ciąży w ciele kobiety dochodzi do wielu zmian, które dotyczą także skóry. Poziom estrogenów jest wyższy niż wcześniej, a skóra jest organem wrażliwym na ten kobiecy hormon.
Nie wszystkie zmiany kondycji skóry w czasie ciąży są niekorzystne. Wiele kobiet podkreśla, że ich skóra nigdy nie wyglądała lepiej niż w czasie ciąży. Często znikają problemy z trądzikiem, skóra jest bardziej delikatna, ma ładniejszy koloryt, promienieje. Po urodzeniu dziecka zwykle jednak wraca do swego pierwotnego stanu.
To, co niepokoi kobiety w tym niezwykłym okresie to plamy pigmentacyjne, obrzęki i rozstępy.
Przebarwienia skóry w czasie ciąży
Przebarwienia skóry w czasie ciąży są wynikiem wzrostu poziomu hormonu stymulującego wydzielanie melaniny. Szczególnie u kobiet z ciemniejszą karnacją obserwujemy zwiększoną pigmentację brodawek piersiowych, wewnętrznej strony ud, narządów płciowych. Pojawia się często tzw. kresa czarna (linea nigra) – ciemniejsza linia biegnąca do łona do pępka.
Czasami kobiety cierpią na ostudę inaczej zwaną maską ciążową– są to jasnobrązowe przebarwienia na twarzy, szczególnie na linii kości policzkowych i nad górną wargą. Ulegają one zaostrzeniu pod wpływem promieni słonecznych.
Zmiany te bledną lub znikają po porodzie, ale dopiero po paru tygodniach można o nich całkowicie zapomnieć. Czasem zdarza się jednak, że mogą pozostać na wiele lat. Dlatego ważna jest właściwa pielęgnacja skóry, delikatne zabiegi złuszczające i całkowite unikanie słońca.
Rozstępy
Podczas ciąży naczynia krwionośne są bardziej przepuszczalne i mniej stabilne, dlatego często powstają obrzęki, poza tym wiele kobiet skarży się na żylaki i rozszerzone naczynka krwionośne. Dolegliwości te zazwyczaj cofają się po porodzie.
I największa zmora każdej przyszłej mamy- rozstępy.
Rozstępy u kobiet w ciąży powstają zwykle na piersiach, brzuchu, udach czy pośladkach, ale mogą wystąpić na takich częściach ciała, gdzie się ich najmniej spodziewamy- jak łydki czy ramiona.
Jak powstają rozstępy?
Rozstępy pojawiają się wtedy, gdy skóra nie nadąża dostosować się do rosnącej masy ciała. Znajdujące się w skórze właściwej włókna kolagenowe ulegają rozerwaniu i pojawiają się charakterystyczne paski na skórze. Początkowo są jasnoczerwone, później mogą być purpurowe, z czasem stają się jaśniejsze i błyszczące. Kolor rozstępów zależy także od rodzaju karnacji kobiety.
Drugą przyczyną pojawiania się rozstępów jest duża ilość hormonów, które zatrzymując wodę w skórze, rozluźniają więzy między włóknami kolagenowymi, sprzyjając ich niszczeniu.
Amerykańska Akademia Dermatologii ocenia, że nawet do 90% kobiet doświadcza rozstępów po szóstym – siódmym miesiącu ciąży. Dużą rolę odgrywają geny – jeśli w Twojej rodzinie kobiety miały rozstępy, jest duża szansa, że Ty też je będziesz miała.
Jak zapobiegać rozstępom?
Jeśli pojawią się rozstępy, skóra nie odzyska już w pełni swojej dawnej elastyczności. Rozstępy nigdy całkowicie nie znikną, możemy jedynie sprawić, by stały się mniej widoczne.
Aby ich uniknąć, ważna jest też kontrola masy ciała. W ciąży nie należy się odchudzać, ale na pewno warto kontrolować ilość spożywanych pustych kalorii, np. eliminując słodycze i słodzone napoje. Istotna jest nie tylko ilość kilogramów na plusie, ale też tempo, w jakim one się pojawiają. Jeśli będziemy przybierały na wadze równomiernie w okresie całej ciąży, ryzyko rozstępów będzie mniejsze, bo damy szansę skórze się odpowiednio rozciągnąć. Przy założeniu właściwej pielęgnacji może się to nam udać.
Właściwa dieta bogata w cynk i krzem oraz witaminy E i C wspomoże tworzenie i podtrzymanie kolagenu, zapewniając skórze sprężystość, dodatkowo witamina C jest przeciwutleniaczem zwalczającym przedwczesne procesy starzenia się tkanek skóry.
Dobrze także pamiętać o nawilżeniu od wewnątrz poprzez wypijanie odpowiedniej ilości płynów dziennie- minimum 2 litry wody dziennie.
Oprócz diety przyszła mama nie może zapominać o umiarkowanej aktywności fizycznej. Pływanie, aquaaerobic, joga, pilates, jogging lub marsz to najodpowiedniejsze sposoby na poprawę wyglądu skóry poprzez poprawienie krążenia i szybszy powrót do formy po porodzie.
Należy dbać o właściwe nawilżenie i odżywienie skóry i poprawę jej elastyczności. Stosując odpowiednie preparaty do pielęgnacji ciała wpływamy na stan włókien kolagenowych w skórze właściwej, co zwiększa nasze szanse na to, że ta dolegliwość ciążowa nas ominie. Dobrze też znaleźć takie, które są w stanie pomóc zniwelować już zaistniałe zmiany.
I co najważniejsze – preparaty do pielęgnacji skóry w ciąży muszą być naturalne i bezpieczne, gdyż wnikając w skórę, przedostają się do krwiobiegu mamy i mają wpływ na rozwijającego się w jej brzuchu maluszka.
0 komentarzy